Počítá se pouze to, co máš u sebe

Adrenalin na vodě II.

Adrenalin na vodě II.

Dne 5. 10. 2018 se konal kurz pod názvem Adrenalin na vodě II. A jak to na takovém kurzu vypadá?

Před desátou hodinou se k zatopenému lomu v Prostějovském okrese sjíždí auta přihlášených zájemců o kurz „Adrenalin na vodě II.“. Nikdo z nich neví, co je čeká, pouze dostali instrukce, co si s sebou mají pro dnešní den vzít. 

Přesně v deset hodin se objeví na příjezdové cestě i Jardovo auto. Jarda je instruktorem tohoto kurzu. Energicky vyskočí z auta a ihned se s každým přivítá pevným stiskem ruky.

„Je vás nějak málo, ale o to víc si to užijeme!“

Na tento kurz přijeli pouze dva zájemci. Ostatní to vzdali, protože se jim zdá příliš chladné počasí, navíc voda v zatopeném lomu dosahuje něco málo nad 10°C. Jenomže pro dnešní den je předpověď velice příznivá, má být až 22°C a s tím toto silné dvoučlenné jádro počítá.

Z Jardy se stává režisér a nastíní situaci. On bude raněný turista, kterého je třeba dostat na protější břeh široké řeky s poklidným proudem, což je zatopený lom, a vše ostatní bude záležet na improvizaci záchranářů v hlavní roli, Davida a Pepi. Od této chvíle se režisér stává odborným poradcem.

David i Pepa vytáhnou ze svých aut batohy a naplní je osobními věcmi včetně oblečení, které mají na sobě. Jarda přesně popisuje, co musí udělat, aby po překonání vodního toku, byly všechny věci v batohu suché. Pak je třeba vyrobit provizorní vor, na kterém se přepraví raněný. Vor bude vyroben právě z těch naplněných batohů.

Jakmile je vše hotovo, Jarda vysvětlí, další varianty provizorních vorů a jejich využití v praxi. Upozorní,  čeho se při jejich výrobě vyvarovat a na co při samotném překonávání neznámého vodního toku dávat pozor.

David a Pepa opatrně přenesou raněného Jardu na improvizovaný vor a ten položí na vodní hladinu. Kupodivu ani na jednom z nich není poznat, jak je voda studená. A pak už jde všechno jako po drátku. David táhne vor s raněným a Pepa jej před sebou postrkuje. Plynule překonají imaginární řeku, kterou znázorňuje zatopený lom.

Raněný je zachráněn a nastává okamžik pravdy. Oba kluci se zatajeným dechem otevírají své batohy, aby se přesvědčili, jestli to, co je tu Jarda učí, opravdu funguje. A opravdu, veškerý sbalený obsah nenese známky sebemenší přítomnosti vody.

Nyní nastává druhá část kurzu – ovládání člunu. Jarda vytáhne z kufru auta nafukovací dvoumístný člun, který musí oba kluci nafouknout. Naštěstí jim k tomu dodá i pumpu. Nejtěžší na každém podobném kurzu je příprava, to ostatní je už pouze zábava.

Když je člun nafouknutý, odnesou ho na vodu. Jeden po druhém zkouší, podle Jardových instrukcí ovládat loď. Nakonec se Jarda obětavě vrhá do ledové vody, aby mohl být opět zachráněn. Pepa, který je momentálně ve člunu, hodí Jardovy záchranné lano a přitáhne jej zpátky. Jarda vysvětlí, co je třeba udělat, aby se dostal z vody zpátky do člunu, a ve dvou vteřinách už zase sedí na svém místě kormidelníka.

Na závěr nezbývá, než se zeptat Davida i Pepi, co jim tento kurz dal?

David: „Nevěděl jsem, že se tak jednoduše dá udělat vor z batohů pro záchranu člověka. Je to zkušenost, kterou snad nikdy nebudu muset využít, a když se tak stane, teď už vím, jak se k tomu postavit. Navíc se mi líbí, že mokrý je pouze batoh a nikoliv věci uvnitř.“

Pepa: „Co mi to dalo? Tak především jsem se dozvěděl praktické věci, které se dají využít v běžném životě. Přitom jsou to úplně jednoduché věci. Kolikrát člověk neví, jak se zachovat, když se něco stane, a tady se dozvím plno věcí, které můžu jednoduše udělat a zachránit tak někomu dokonce život.“

-Aladar-

 

Přidejte Váš názor

Opište text z obrázku, prosím:

Komentáře k článku (0)

Ladislav Aladar Cásek

Ladislav Aladar Cásek

Ladislav Aladar Cásek, nar. 9. dubna 1972. Cestovatel, dobrodruh a především motorkář. Každoročně se na své motorce prohání Evropou a o svých cestách informuje širokou veřejnost na FB stránkách.