Počítá se pouze to, co máš u sebe

S Aladarem o kurzu pro motorkáře

Na webu „Umím přežít“ se letos objevil Kurz přežití – Za poznáním Polska, můžeš nám přiblížit, o co se jedná?

Je to spíše takový pokus. Jedná se o pilotní projekt pro konkrétní skupinu lidí, a pokud bude úspěšný, navážeme v dalším roce na podobném principu, ale do jiné destinace. Takže je to takový nultý ročník poznávání cizích zemí.

A co Tě k tomu inspirovalo?

V loňském roce jsme s Jardou jeli, pod záštitou Umím přežít s.r.o., do Slovinska a Itálie. Cestopis je zveřejněn na blogu pod názvem „Expedice Alpy 2018“. Už během cesty jsem přemýšlel, kterou další zemi společně navštívíme, a vyhrálo Polsko. Pak se stačilo zmínit před majitelem firmy „Umím přežít s.r.o.“ a společně jsme vymysleli, jak zkombinovat cestování s kurzy, které firma nabízí. V rámci cesty, teď už kurzu, chceme také vyzkoušet produkty nabízené v e-shopu. Všichni tak budou mít reálnou představu o jejich praktickém využití.

Pro koho je kurz určený?

Kurz je primárně určený pro motorkáře, protože celé putování Polskem proběhne v sedle motorky. To je také důvod, proč jsem se hned na začátku zmínil o konkrétní skupině lidí. Je to pro motorkáře, co nechtějí jezdit sami, nebo pro ty, co se bojí vyrazit do zahraničí. Je spousta „pilotů“, jak se řidičům motorek říká, kteří by rádi prožili dobrodružství za hranicemi našeho státu, ale buď nemají s kým jet, nebo je prostě ti zkušenější s sebou vzít nechtějí.

Má kurz nějaká omezení?

Bohužel ano. Museli jsme nastavit nějaká pravidla, a to se týká i omezení. Účast na kurzu je především omezena věkovou hranicí. Chceme, aby všichni jednotlivci byli plně odpovědni sami za sebe a za své činy. Z toho vyplývá, že se můžou přihlásit všichni, kteří v den odjezdu dosáhnou 18 let. Dále jsme omezili počet motocyklů. Můžou se přihlásit maximálně 4 piloti, tedy 4 motocykly. Je však možné jet v tandemu, to znamená, že pilot může přihlásit i svůj batůžek (spolujezdce). A poslední věc je spíše doporučená, přihlášená motorka by měla na rovině dosáhnout nejméně 110km/h, abychom na rychlostních komunikacích nezdržovali. 

Proč jen 4 motocykly?

V případě, že se obsadí všechna místa, pojede včetně mě a Jardy celkem 6 motocyklů, a to si myslím, že už je dost. Čím více lidí a motocyklů, tím více problémů. Největší problém bývá při jízdě za sebou tak, abychom nebyli omezeni nebo ohroženi my, ani ostatní účastníci silničního provozu. Pak je tu možný problém s ubytováním, pro tolik lidí se špatně shání. Když nebudeme moct spát ve stanech tzv. na divoko (v přírodě), musíme najít nocleh jinde. Třeba v nějakém kempu, ale protože jedeme na začátku prázdnin, můžou být kempy kapacitně zaplněné, pak musíme improvizovat.

Co je obsahem kurzu?

Nejprve musím říct, že z toho nechceme dělat cestovní kancelář, přestože cílem je poznat Polsko, jeho obyvatele, navštívit zajímavá místa a historické památky. Obsah kurzu je velmi variabilní, protože se tu naskytuje hodně příležitostí pro improvizaci. Během cesty můžeme prověřit zúčastněné, jak jsou na tom se čtením mapy a orientací v terénu, můžeme vyzkoušet, jak se rozdělává oheň, když je všechno mokré, nebo jak se rozdělává oheň pomocí křesadla. Je toho spousta, co se dá vymyslet, a tak budeme reagovat operativně na konkrétní místo, situaci a prostředí. Každopádně všichni musíme přežít provoz na polských silnicích, protože je všeobecně známo, že Poláci nejsou příliš ohleduplní řidiči.

Proč zrovna Polsko?

Na to mám naprosto jednoduchou odpověď. Jestli to má být pro motorkáře, kteří se bojí jet za hranice, tak Polsko je hned po Slovensku jedna ze zemí, kde se dá bez velkých problémů domluvit i česky. Nechtěl jsem Slovensko, protože to by zase naopak bylo až moc snadné. V Polsku mám prozkoumanou pouze jižní část, ale mým snem je vykoupat se v Baltickém moři, takže nejvzdálenějším cílem naší cesty bude právě Baltické moře a pro mě samotného to bude výzva. 

Která místa máte v plánu navštívit?

To bych si zatím nechal pro sebe, protože jednotlivé destinace postupně zveřejňujeme na Facebooku a Instagramu, jako upoutávku na kurz. První dvě destinace už byly zveřejněny, jde o Bledowskou poušť a hrad Ogrozieniec, no a teď jsem prozradil, že se vykoupeme v Baltickém moři, ale co je mezi tím a co následuje potom, to bych raději nechal na těch upoutávkách. Ať je to trochu napínavější. Ale je taky možné, že v reálu uvidíme něco jiného a místům v upoutávkách se vyhneme. Vše se bude řešit během cesty po vzájemné domluvě. Celý kurz je koncipovaný na improvizaci. Účastníci se tak naučí rozhodovat, co je pro ně důležité a kam chtějí jet, což se bude hodit, až jednou pojedou svojí vlastní cestu za poznáním. Jak už jsem řekl, nejsme cestovka, takže to nemusí být přesně nalajnováno.

Co když se nikdo nepřihlásí? Berete v úvahu i tuto variantu?

Samozřejmě i tato varianta může nastat. Prozatím děláme všechno proto, aby se tento netradiční kurz plný zážitků naplnil. Pokud ale opravdu nastane situace, že se nikdo nepřihlásí, nebudu věšet hlavu a s Jardou si to Polsko projedeme i tak. Během cesty, jak už jsem zmínil, chceme testovat produkty z e-shopu, a tak se zaměříme na ně. Prostě jim uděláme recenze. Všechno bude zdokumentované na našich stránkách a sociálních sítích. Máme v plánu i online vstupy přímo z terénu, ať pojedeme sami nebo budeme celá banda. Takže je na co se těšit.

A poslední otázka, jaký je termín kurzu?

Termín je 29. 6. – 6. 7. 2019. A těšíme se s Jardou na všechny.

Přihlašovat se můžete ZDE.

 

Umím přežít ­& Aladar

 

­

Přidejte Váš názor

Opište text z obrázku, prosím:

Komentáře k článku (0)